top of page

Робота для участі в   ІІІ (заключному) турі  ХХ Всеукраїнського конкурсу «Учитель року -2015»

         в номінації «Образотворче мистецтво»

Підготувала вчитель

вищої   категорії

Костянтинівської

загальноосвітньої школи

І-ІІІ ступенів №9

Барвінченко О.В.

 Тьюторство –    як чинник     формування національно-  культурної  свідомості учнів на уроках образотворчого мистецтва.

 У контексті нових підходів до побудови національної системи освіти особливої  актуальності набувають дисципліни художньо-естетичного циклу у загальноосвітніх закладах, які мають   забезпечувати духовно-творчий розвиток школярів.

       Поступове впровадження гуманістичної парадигми освітнього процесу веде до певної зміни ролі і функції вчителя,зростання його самостійності на етапі прогнозування , конструювання й організації, що приводить відповідно до підвищення відповідальності за результати своєї праці.

          Саме на досягнення кінцевого результату – розвитку високоморальної та розвинутої творчої  особистості через призму формування  життєво необхідних компетентностей – націлена сучасна модель освіти.

        Спираючись на вище зазначене, домінуючим фактором моєї професійної діяльності є збереження і розвиток національно – культурної самобутності, народних традицій та звичаїв, доступ до культурних цінностей українського народу, забезпечення умов для творчого розвитку особистості. Вся система навчання і виховання повинна допомогти їй виявити у собі і розвинути те, що їй органічно притаманне .

        В контексті сказаного нові вимоги ставлять за практично значущу мету діяльності учителя – не управління процесом засвоєння учнями знань, а педагогічний супровід формування творчої особистості учня.

     Моя діяльність як вчителя образотворчого мистецтва базується на основних принципах закладених у нормативно – правових документах МОН України, Кабінету Міністрів України, Обласного Управління  освіти і науки, ОблІППО, не суперечить «Конституції України» і реалізує положення «Національної доктрини у розвитку освіти.

       Про велике виховне значення мистецтва писали Я.А.Коменський,І.Г.Песталоцці, Ф.Фребель.Загальні прин-ципи розвитку особистості досліджували І.Бех,Л.Долинська, С.Сисоєва;у сфері загальної мистецької освіти І.Зязюн, Л.Масол ,О.Рудницька ;засобами образотворчого мистецтва О.Кодьєва ,О.Красноголовець; проблему творчого розвитку особистості вивчали Б.Ананьєв, Ю.Замазій ,І.Кучерявий, О.Клепіков , О.Комаровська .

     Головна ідея мого досвіду співзвучна із твердженням знаменитого французького просвітителя Мішеля Монтель:«Завдання наставника не інформувати, а формувати». А В.О.Сухомлинський сказав: «Творчість починається там , де інтелектуальні й естетичні багатства засвоєні, здобуті раніше, стають засобом пізнання, освоєння , перетворення світу. При цьому людська особистість немовби зливається із своїм духовним надбанням».

    Ця ідея встановлює мету його реалізації «створити умови щодо цілеспрямованого педагогічного супроводу формування  духовної культури, національної свідомості дитини на уроках образотворчого мистецтва».

        Ідея співвідповідає меті роботи, в той час втілюється через рішення конкретних задач, пов’язаних з конкретним учнем:

     - здійснення педагогічного супроводу, впровадження інноваційних методик розвитку когнітивних, креативних, світоглядних та комунікативних компетенцій з метою  формування духовної культури та національної самосвідомості особистості :      - впровадження різних форм роботи з учнями, спрямованих на розвиток творчого потенціалу вихованця.

      - напрацювання методики формування  високоморальної особистості в процесі включення її в різні види творчої діяльності .

Моє бачення системи, яка сприяє вихованню духовних та моральних ціннісних орієнтирів у сфері образотворчого мистецтва, відображається в такій формулі:

Учень + діяльність + стиль учителя=національно-культурна,творча особистість

    Інноваційна значущість пропонованого досвіду передусім простежується у характері взаємовідносин всіх учасників педагогічного процесу.

 

 

Завантажити

 

 

      

 

bottom of page